Regulamin Studium Języków Obcych UMP 2023/2024
- Regulamin określa szczegółowe zasady zaliczeń zgodnie z postanowieniami Regulaminu Studiów Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
- Zasady uzyskiwania zaliczeń w SJO dotyczą studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich.
- Studium Języków Obcych UMP prowadzi zajęcia z języków nowożytnych zgodnie z programem studiów obowiązującym na danym kierunku. Przedmiotem nauczania jest język specjalistyczny, dostosowany do potrzeb zawodowych przyszłych absolwentów.
- Lektorat kończy się zaliczeniem z oceną, zaliczeniem z oceną i egzaminem lub zaliczeniem z oceną, egzaminem oraz oceną utworzonego przez Studenta portfolio w zależności od kierunku studiów.
- Student jest zobowiązany do zaliczenia roku studiów najpóźniej do końca danego roku akademickiego.
- Posiadanie certyfikatu z języka obcego, świadectwo matury międzynarodowej lub oceny z lektoratu otrzymanej na innej uczelni nie zwalniają Studenta z uczestnictwa w lektoracie. W przypadku Studentów, którzy otrzymali zaliczenie z lektoratu na innym kierunku UMP wymagane jest złożenie podania do Kierownika SJO, który podejmuje decyzję o ewentualnym zwolnieniu Studenta z uczestnictwa w lektoracie lub o przepisaniu oceny w oparciu o weryfikację programów nauczania. Dokument zaopiniowany przez Kierownika SJO, zaświadczający o zwolnieniu lub innej formie zaliczenia przedmiotu należy niezwłocznie przedłożyć prowadzącemu, który dokonuje odpowiedniej adnotacji w swoich dokumentach i protokole. Do momentu otrzymania takiego dokumentu student zobowiązany jest do uczęszczania na zajęcia z języka obcego.
- Zgodę na tzw. Indywidualny Tok Studiów otrzymuje się od Dziekana po zasięgnięciu opinii Kierownika SJO.
- Zajęcia odbywają się w terminach wynikających z planu zajęć. Jakiekolwiek zmiany wymagają pisemnej zgody Dziekana danego Wydziału i Kierownictwa SJO. Po otrzymaniu zgody Dziekana i Kierownika SJO zmianę należy zgłosić w Dziekanacie Wydziału i Sekretariacie SJO. Informację do Dziekanatu i Sekretariatu SJO o terminie nowych zajęć przesyła Prowadzący lub Koordynator Kierunku.
- W trakcie lektoratu, SJO nie gwarantuje ciągłości zajęć z tym samy lektorem; istnieje możliwość przeniesienia/przesunięcia studenta/studentów z jednej grupy o większej liczebności do innej, o mniejszej liczebności w czasie trwania kursu.
- W przypadku pracy zdalnej:
- testy dla kierunków, dla których zajęcia z języka kończą się zaliczeniem z oceną i/lub egzaminem, i prowadzone są przez zespół lektorów, są testami online na platformie OLAT; w przypadku kierunków, dla których zajęcia z języka kończą się zaliczeniem z oceną i są prowadzone przez jednego lektora, studenci oceniani są na bieżąco w formie ustnej lub pisemnej na platformie MS TEAMS lub innej wskazanej przez lektora.
- zgodnie z rozporządzeniem JM Rektora, podczas zajęć online student musi mieć włączoną kamerę i mikrofon z możliwością wyciszania.
- Student ma obowiązek być przygotowanym na zajęcia z języka obcego, posiadać wymagany podręcznik i /lub materiały wskazane przez prowadzącego. Wszystkie materiały dydaktyczne, zarówno nowe jak i używane, muszą umożliwiać studentom aktywną pracę na zajęciach.
- Zajęcia w SJO zaliczane są wyłącznie na podstawie systemu punktów, bez możliwości poprawiania zdobytych punktów. Student może zdobyć max. 100 pkt. w całym roku akademickim. W przypadku kierunków rozliczanych semestralnie – 50 punktów na semestr. Punkty te obejmują formy pisemne, jak i ustne, uwzględniające komunikację z pacjentem i innymi pracownikami służby zdrowia, prezentację i/lub streszczenie artykułu. Sposób przyznawania punktów ustala Koordynator kierunku w porozumieniu z prowadzącymi. Szczegółowe ustalenia dotyczące sposobu uzyskiwania punktów dla każdego kierunku są zawarte w sylabusach.
Obowiązuje następująca skala punktowa ocen:
- poniżej 60 punktów = ocena 2,0
- od 60 punktów = ocena 3,0
- od 69 punktów = ocena 3,5
- od 77 punktów = ocena 4,0
- od 85 punktów = ocena 4,5
- od 93 punktów = ocena 5,0
i w systemie rozliczania semestralnym:
poniżej 30 punktów = ocena 2,0
od 30 punktów – ocena 3,0
od 34 punktów = ocena 3,5
od 38 punktów = ocena 4,0
od 42 punktów = ocena 4,5
od 46 punktów = ocena 5,0
- Student otrzymuje zaliczenie zajęć po zdobyciu min. 60 punktów w rozliczeniu rocznym lub 30 punktów w przypadku kierunków rozliczających się semestralnie, które obejmują wszystkie formy sprawdzenia wiedzy. Jeśli Student decyduje się nie podchodzić do zaliczania danego komponentu i zgłosi to uprzednio wykładowcy otrzymuje 0 pkt. bez możliwości poprawy.
- Ujednolicone testy na danym kierunku zbudowane są w oparciu o te same typy ćwiczeń. O typach ćwiczeń decyduje koordynator metodyczny kierunku w porozumieniu z wykładowcami.
- W przypadku testów pisanych stacjonarnie, przed rozpoczęciem pisania testu studenci zobowiązani są do złożenia telefonów i innych urządzeń mobilnych w miejscu wyznaczonym przez prowadzącego. Korzystanie z telefonów i innych urządzeń mobilnych w czasie testu oznacza uzyskanie 0 punktów, bez możliwości poprawy.
- Odpowiedzi udzielane pisemnie na pytania zawarte w kolokwiach w wersji papierowej powinny być czytelne, umożliwiające jednoznaczne poprawienie kolokwium przez sprawdzającego.
- W przypadku testów pisanych zdalnie na platformie OLAT obowiązuje Regulamin CITK.
- Studenci, którzy z testu klasyfikacyjnego otrzymali w przypadku SPS mniej niż 45 pkt. (poziom A2) zobowiązani są do rozwiązania e-learningowego kursu językowego MODUŁ 1. W przypadku studiów SDS i jednolitych studenci, którzy uzyskali z testu klasyfikacyjnego mniej niż 65 pkt (poziom B1) zobowiązani są do rozwiązania e-learningowego kursu językowego MODUŁ 1 i 2. Studenci ci kierowani są na kurs przez lektora prowadzącego zajęcia i muszą go ukończyć przed zakończeniem lektoratu. Studenci zobowiązani są jednak do systematycznego rozwiązywania ćwiczeń. Prowadzący może nadzorować postęp w rozwiązywaniu zadań online.
- Zgodnie z Regulaminem Studiów UMP, student ma obowiązek bycia obecnym na wszystkich zajęciach. W przypadku jakiejkolwiek nieobecności student ma obowiązek jej odpracowania w formie uczestniczenia w innych zajęciach prowadzonych przez swojego lektora. Termin zaliczenia nieobecności w terminie uzgodnionym z prowadzącym. Przed odrobieniem zajęć, student pobiera ze strony SJO UMP w zakładce Studenci – Regulamin, dokument (Zał1), będący zaświadczeniem odrobienia nieobecności. Dokument musi zostać podpisany przez studenta, prowadzącego, a następnie zostawiony przez studenta w Sekretariacie SJO.
- W przypadku nieobecności Studenta na teście, student otrzymuje z niego 0 pkt. i jest zobowiązany do podejścia do niego nie później niż w ciągu tygodnia od daty testu, daty końca zwolnienia lekarskiego lub innego usprawiedliwienia wystawionego przez Uczelnię. W przypadku ponownej nieobecności studenta na teście, w terminie wcześniej umówionym z prowadzącym, student otrzymuje 0 pkt. bez możliwości ponownego podejścia. W przypadku testów online na platformie OLAT obowiązują terminy ustalone w porozumieniu z CITK.
- Studenci, którzy nie zdobyli wymaganej liczby 60 punktów w ciągu roku / 30 punktów w ciągu semestru (kierunki rozliczane semestralnie), ale zdobyli min. 60% na teście wyjściowym otrzymują ocenę DOSTATECZNĄ z lektoratu niezależnie od oceny z testu wyjściowego. Student ma prawo do jednokrotnej poprawy testu wyjściowego. W związku ze specyfiką przedmiotu, wymagającego wielokrotnego wykonania ćwiczeń leksykalnych jak i gramatycznych w celu utrwalenia wymaganego materiału, poprawa testu wyjściowego odbywa się w pierwszym tygodniu września.
- Ocena końcowa z lektoratu jest równa:
- średniej arytmetycznej w przypadku zaliczenia na ocenę,
- średniej ważonej w przypadku egzaminu (zaliczenie każdego roku lub semestru nauki – waga 1, egzamin ustny – waga 2, egzamin pisemny – waga 2).
- średniej arytmetycznej w przypadku kierunków otrzymujących zaliczenie z oceną po każdym roku lektoratu, jednocześnie przystępujących do egzaminów pisemnego i ustnego oraz przygotowujących portfolio.
Szczegółowe zasady zliczania punktów ustala koordynator przedmiotu.
- Wystawiając oceny na podstawie średniej zaokrąglamy je do drugiego miejsca po przecinku zgodnie z zasadą: 5 i powyżej zaokrąglamy wzwyż, 1-4 zaokrąglamy w dół.
- dla przedziału ocen 3,0-3,25 = ocena końcowa 3,0
- dla przedziału ocen 3,26-3,65 = ocena końcowa 3,5
- dla przedziału ocen 3,66-4,25 = ocena końcowa 4,0
- dla przedziału ocen 4,26-4,65 = ocena końcowa 4,5
- dla przedziału ocen 4,66–5,00 = ocena końcowa 5,0
- Egzamin składa się z części pisemnej i części ustnej. Egzamin odbywa się na platformie OLAT w CITK na ul. Parkowej 2 i / lub w budynku SJO przy ul. Marcelińskiej 27 lub w zależności od rozporządzeń JM Rektora – w formie online na platformie OLAT i MS TEAMS. Egzamin pisemny zawiera typy ćwiczeń, z którymi studenci zostali zaznajomieni w trakcie lektoratu. Egzamin ustny składa się z odpowiedzi na zadany temat i/lub symulacji sytuacji komunikacyjnej z pacjentem/klientem i/lub innym pracownikiem służby zdrowia. Zagadnienia obowiązujące do egzaminu ustnego dostępne są na stronie SJO. Do egzaminu może przystąpić Student, który uzyskał zaliczenie z lektoratu. Egzamin ustny może zostać przeprowadzony przed egzaminem pisemnym. Aby zdać egzamin, student musi otrzymać ocenę pozytywną z części ustnej jak i pisemnej.
- Student, który jest Finalistą Olimpiady „Język angielski w naukach medycznych” zostaje zwolniony z egzaminu końcowego, otrzymując z niego ocenę „bardzo dobry”. Jednocześnie nie zostaje zwolniony z uczestnictwa w lektoracie i wszystkich form sprawdzenia wiedzy.
- Student jest zwolniony z egzaminu końcowego pisemnego i ustnego, jeśli do momentu przystąpienia do egzaminu uzyskał przynajmniej 186 pkt. Jednocześnie z obu części egzaminu (pisemnej i ustnej) otrzymuje ocenę „bardzo dobry”. W przypadku kierunków rozliczanych semestralnie, warunkiem zwolnienia jest uzyskanie przynajmniej 46p. w każdym semestrze nauki , a w przypadku kierunków, na których lektorat trwa dłużej niż dwa lata warunkiem zwolnienia jest otrzymanie przynajmniej 93 pkt. w każdym roku nauki.
- Na egzaminie Studentów obowiązuje strój formalny.
- Uczestnictwo w fakultetach reguluje Regulaminu Studiów UMP.
- Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu stosuje się przepisy dotychczasowe.
- Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania przez Kierownika SJO.
Zaświadczenie o odrobieniu nieobecności – do pobrania(Zał1)